SAĞ - SOL BEYİN

Beynin iki lobunun da işbirliği ve uyumla çalışması ideal olandır. Biri diğerinden daha özel ya da yetersiz değildir. Sağ ve sol beyin, sinir ağlarından oluşan Corpus Callosum aracılığıyla birbirine sürekli bilgi aktarır.

Sağ beyin: Bedenin sol tarafını yönetir. Evrensel zeka bağlantımızdır (taç çakra üzerinden çalışır). İlham kaynağımız ile bağımızdır ve özümüzün sesidir. Duyguların, çözümün ve yaratıcılığın merkezidir. Mizah, ritim ve renkler sağ beynin konularıdır. Esnekliğin merkezi olan sağ beyin, denge ve karar almayı organize eder. Ayrıca sezgilerin ve hayallerin alanıdır.

Sol beyin: Bedenin sağ tarafını yönetir. Düşüncelerin ifade merkezidir. Hem zihinle yaptığımız hem de otomatik yaptığımız işleri yönetir. Öğrenme merkezidir. Günlük hayatın matematiğini yönetir. Dünyevi konularla ilgilidir. Beynin akıl ve mantık tarafıdır. Analitiktir ve sebep-sonuç ilişkisi kurar. Ego ile bağlı çalışır.

 

Sağ-sol beyin dengesi bozulduğunda,

Baş ağrıları ve baş dönmesi

Odaklanma sorunları

Kulak çınlaması

Uyku sorunları

Öğrenme güçlüğü

Aşırı düşünme

Gerçeklikten kopma

Hayal kuramama

Duygu hissedememe

Yetenekleri hayata aktaramama

gibi sonuçlar yaşanabilir.

Yukarıda sayılanların tek kaynağı her zaman sağ-sol beyin dengesizliği olmayabilir. Kişi ve konu özelinde değerlendirmek önemlidir. Bunlar sadece en sık karşımıza çıkan örneklerdir. Sağ – Sol Beyin Çalışması ile ideal denge, işbirliği ve iletişim yeniden üretilebilir. Tüm çalışmalarla ilgili detaylı bilgi ve destek için iletişime geçebilirsiniz.

Sağ - Sol Beyin Dengeleme Egzersizi için:

https://www.youtube.com/watch?v=6H95R4JAyyg

Yaşamda bize ışık ve şifa olan bu yolda, ihtiyacı olanların yolunu aydınlatabilmek, öğrenmek ve öğretmek niyetiyle ilerliyoruz. Şükürler olsun...
Sosyal Medya
© 2018 Seda Nergis. All rights reserved.