DİKKATİMİZ NEREDE İSE ENERJİMİZ ORADA ÇALIŞIR

Dikkatinizi bir duruma, duyguya, kişiye, geçmişe ya da geleceğe odaklandığınızda bütün enerjiniz de orada aktif olur.

Örneğin haksızlığa çok takılmış bir kişiyi düşünelim. Dikkati her an mevcut ya da muhtemel haksızlıklardadır. Devamlı haksızlıklardan konuşur ve şikayet eder. Geçmişin haksızlıklarını hep hatırlar. Peki böylece ne olur? Geçmiş geçmişte kalamaz, geçmişin tüm haksızlıklarını şimdide ve gelecekte yanında taşır. Tüm dünyası ve geleceği haksızlık olmuştur. Tablo böyleyken haklarını alması ya da haklarını koruması sizce mümkün olabilir mi?  Hak almanın, adaletin ve haklara saygının o kişinin dünyasında sözcük olarak bile yeri kalmamıştır.

Benzer denklemler diğer duygu ve durumlar için de mevcuttur. Suçlamaya, acıya, 25 yıl önce yaşanmış kalp kırıklığına vb. odaklandığında kişi sadece tüm enerjisini o duyguyu/durumu korumak, beslemek ve büyütmek için harcar. Hayat, geçmişin bir iz düşümü gibi benzer olaylar ve insanlar etrafında aynı duyguları yaşayarak sürüp gider.

Dikkatinizi sizi mutsuz eden ve olmasını istemediklerinize vermek yerine neşe, ve huzur üretenlere, gerçekten ihtiyacınız olanlara vermeyi deneyin. Mevcut anda, hayatınızda pozitif duyguları hissettiren ya da hatırlatan herhangi bir şey bulamıyorsanız hayal kurun. Sözünüz, gözünüz ve dikkatiniz yaşamak istediklerinizde olsun ki onları yaratabilin.

Sevgiyle

Yaşamda bize ışık ve şifa olan bu yolda, ihtiyacı olanların yolunu aydınlatabilmek, öğrenmek ve öğretmek niyetiyle ilerliyoruz. Şükürler olsun...
Sosyal Medya
© 2018 Seda Nergis. All rights reserved.